Dela nyhet
Basutbildning; för Ridsportens ledare
20 maj, 22:19 0 kommentarer

Under Kristi Himmelsfärdsdagen förkovrade sig några av klubbens ledare i en av Ridsportens alla utbildningar. Nu var det andra delen i basutbildningen som gällde, där fem av klubbens ledare begav sig till Vara, för att slutföra den här kursen.
Maria, Kristina, Malin, Hanna och Anders är nu klara med sin utbildning, resterande som inte hade möjlighet denna gång, får invänta höstens utbildningsdag för att slutföra det hela.
Basutbildningen, som är unik i sitt slag, vänder sig till blivande och verksamma ledare i alla grenar och på alla nivåer, från lagledare till landslagledare, förtroendevalda, ridlärare, ridledare, ungdomsledare och många fler. Utbildningen är öppen för alla, inga förkunskapskrav eller förutsättningar krävs. Den är också obligatorisk och ett behörighetskrav för flera av SvRfs ledarutbildningar.
Kommentarer